Po latach pracy w garnizonie małopolskiej policji cztery psy patrolowo-tropiące zakończyły służbę. Ibal, Mestor, Ninja i Lando zostały uhonorowane podczas uroczystej zbiórki w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, a emeryturę spędzą u boku swoich dotychczasowych opiekunów.
Uroczystość odbyła się 8 maja w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Na zakończenie służby każdy z czworonożnych funkcjonariuszy otrzymał indywidualny dyplom oraz upominek w postaci psich witamin i smakołyków.
Jak informuje Małopolska Policja, psy, które właśnie przeszły na emeryturę, przez lata wykonywały zadania patrolowo-tropiące. Wspierały policjantów przy zabezpieczaniu imprez masowych, poszukiwaniu osób zaginionych oraz działaniach związanych z tropieniem sprawców przestępstw.
Najstarszym z czwórki jest 12-letni Ibal, owczarek belgijski służący w Tarnowie pod opieką st. asp. Tomasza Korusa. W czasie służby pies odnalazł 63-letniego mężczyznę po próbie samobójczej, ratując mu życie.
Z tarnowską jednostką związany był również 10-letni Lando, którego przewodnikiem był asp. szt. Łukasz Jankowski. Oprócz działań operacyjnych pies brał udział w pogadankach edukacyjnych organizowanych dla dzieci.
W Krakowie służbę kończy 10-letni owczarek niemiecki Mestor, pozostający pod opieką asp. szt. Adriana Sobesto. Pies wykonywał zadania patrolowe na terenie Krakowa i Zakopanego.
Na emeryturę odchodzi także 8-letni owczarek belgijski Ninja, pracujący z asp. Sylwestrem Antoniakiem. Pies doprowadził policjantów do nietrzeźwego kierowcy, który po spowodowaniu kolizji ukrył się w zaroślach.
Obecnie w garnizonie małopolskiej policji służą 82 psy, nad którymi opiekę sprawuje 52 funkcjonariuszy. Najliczniejszą grupę stanowią psy patrolowo-tropiące — jest ich 49. Kolejne 14 wyszkolono do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych, 17 do wyszukiwania zapachu narkotyków, a 2 do odnajdywania zwłok.
Poza komendami miejskimi i powiatowymi psy służą również w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W Laboratorium Kryminalistycznym pracuje 8 psów osmologicznych, a jeden pies bojowy znajduje się w SPKP w Krakowie.
Małopolska policja opiekuje się również zwierzętami, które zakończyły już służbę. W regionie jest 29 psich emerytów. Mają zapewnione finansowanie wyżywienia, cykliczne badania profilaktyczne oraz leczenie.
Dla Ibala, Mestora, Ninji i Lando zakończenie służby oznacza początek spokojniejszego etapu życia. Po latach pracy u boku funkcjonariuszy pozostaną przy osobach, z którymi tworzyły służbowe zespoły.





