Quantcast
środa, 19 czerwca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościJerzy Skolimowski zostaje w Krakowie…

Jerzy Skolimowski zostaje w Krakowie…

Odcisk dłoni Jerzego Skolimowskiego stał się częścią Krakowskiej Alei Gwiazd. Artysta był gościem specjalnym 15.Mastercard OFF CAMERA. Reżyser wziął udział w pokazie filmu „Fałszerstwo” Volkera Schlöndorffa i rozmowie z Grażyną Torbicką. Odcisk jego dłoni zostanie niebawem umieszczony pod Wawelem. Co jeszcze dzieje się w Krakowie?


Cały czas działają kina plenerowe i odbywają się pokazy w kinach studyjnych. Depresyjne coming outy, nieoczekiwane przymierza, domniemana niewinność najmłodszych, kolektywna walka o lepsze jutro – 15.Mastercard OFF CAMERA w ramach festiwalowych sekcji specjalnych pokazuje przewodnie tematy kina niezależnego. Co mówią o nas obrazy świata i jaki jest nasz świat w obrazach?

Dla wielu lockdown okazał się momentem granicznym, czasem, gdy mocniej na światło dzienne zaczęły wychodzić frustracje, lęki, niepokoje. Na szczęście nie jest to już temat tabu ani powód do wstydu. O neurozach, zaburzeniach czy depresji jako chorobie cywilizacyjnej w coraz bardziej otwarty sposób mówi się w przestrzeni publicznej. Pomagają w tym coraz liczniejsze depresyjne „coming outy” osób publicznych. Choć wysoka wrażliwość może wydawać się przysłowiową kulą u nogi, często to reprezentacje pozytywne, wzruszające, pełne humanizmu, ciepła i empatii. W tegorocznej sekcji festiwalu „W zdrowym ciele zdrowy duch” publiczność znajdzie filmowe dowody, jak pozorną słabość można przekuć w siłę.

Głębokie podziały społeczne, kulturowe różnice nie do pokonania i przekonanie poszczególnych grup o słuszności swoich poglądów od dawna wyznaczają nie tylko polski obyczajowy krajobraz. A gdyby tak porzucić własne opinie, a z odmiennych tożsamościowych pozycji uczynić źródło siły? Sekcja „Nieoczekiwane przymierza” opowiada o nieoczywistych sojuszach między postaciami różniącymi się niemal w każdym aspekcie. Wierzący zostają skonfrontowani z ateistami, homo z heteroseksualnymi jednostkami. Niecodzienne relacje są nie tylko źródłem siły dla bohaterów, ale mają spory potencjał transformacji rzeczywistości i obalają krzywdzące stereotypy kulturowe. Z tytułowych nieoczekiwanych przymierz wyłania się nowy sposób organizacji struktur społecznych. A w ślad za nim, choć zabrzmi to utopijnie – nowy, lepszy świat.

Coraz częściej twórcy ostro rozprawiają się z powszechnymi przekonaniami i normami kulturowymi wokół dzieciństwa – zwłaszcza tymi dotyczącymi jego rzekomej naiwności i niewinności. Kino niezależne skupia się z jednej strony przemianom, jakie dokonują się w modelach i sposobach opowiadania o dzieciństwie. Z drugiej natomiast – odkrywa przed widzami jego bardziej mroczne, mniej oczywiste i nienormatywne oblicze. „Przyszłość jest teraz” to z kolei ułożona we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Bergen specjalna sekcja opowiadająca o postępującym kryzysie ekologicznym i modelach radzenia sobie z nim. Zamiast jednak stawiać na jednostkowe opowieści o heroicznej walce o naszą planetę, starannie wybrane produkcje pokazują, że siła tkwi we współpracy i kolektywnej walce o lepsze jutro. Najwyższy przecież czas, żebyśmy uświadomili sobie, że ciąży na nas zbiorowa odpowiedzialność i niczym bohaterowie sekcyjnych filmów zaczęli działać, na mniejszą lub większą skalę, ale razem, troszcząc się o wspólną przyszłość, która zaczyna się teraz. Tam gdzie zawodzą politycy i oficjalne drogi, pozostaje nadzieja w oddolnych inicjatywach oraz często bezinteresownych działaniach zwykłych ludzi.

Do zobaczenia w Krakowie! 15.Mastercard OFF CAMERA potrwa do 8 maja. Więcej informacji można znaleźć na www.offcamera.pl

Film „IO” Jerzego Skolimowskiego otrzymał nominację do Złotej Palmy w Cannes. Reżyser został również laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2022 za osiągnięcia życia.

Krakowską Aleję Filmową tworzą odciski dłoni takich gwiazd, jak m.in. Peter Weir, Roman Polański, Tim Roth, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn czy Krystyna Janda.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale