Quantcast
niedziela, 16 czerwca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościKraków chce 90 nowych tramwajów. MPK ogłosiło przetarg.

Kraków chce 90 nowych tramwajów. MPK ogłosiło przetarg.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zgodnie ze swoimi zapowiedziami ogłosiło w minionym tygodniu trzy przetargi na zakup nowych niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów. Obejmują one dostawę w sumie do 90 nowych wagonów.


Nowy transportowym nabytek Krakowa to tramwaje trzech rodzajów:

  • do 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 32-34 m
  • do 30 tramwajów dwukierunkowych o długości 32-34 m
  • do 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 42-45 m

Jak informuje MPK w Krakowie: Decydując o zakresie zamówienia i rodzaju tramwajów, które będą kupowane, MPK SA brało pod uwagę zarówno oczekiwania pasażerów, jak również intensywny rozwój sieci torowisk w Krakowie. Trzeba bowiem pamiętać, że w tym roku została oddana do użytku nowa linia do Górki Narodowej. Trwają prace przy budowie linii do Mistrzejowic, a w planach miasta jest powstanie kilku kolejnych tras, w tym m.in. na Azory.

Kraków to obecnie jedyne miasto w Polsce, które eksploatuje wagony o długości ponad 40 metrów. Dzięki przetargowi liczba tych pojazdów jeszcze się zwiększy. Krakowska infrastruktura jest do eksploatacji takich pojazdów przystosowana.

Z kolei zamówienie wagonów dwukierunkowych o długości ponad 30 m jest przede wszystkim związane z planami miasta, które zakładają budowę linii na Azory. W pierwszym etapie nie będzie ona miała pętli do zawracania. To właśnie tam przydadzą się nowe dwukierunkowe tramwaje. Oczywiście będą one także wykorzystywane podczas remontów, gdy tramwaje nie będą miały możliwości zawracania na pętli. 

Zamówienie jednokierunkowych wagonów o długości ponad 30 metrów to dalszy rozwój i zwieszenie liczby podstawowego typu tramwajów, jakie są eksploatowane w Krakowie. 

Po dostawie nowych wagonów w Krakowie nie będzie już ani jednego tramwaju bez niskiej podłogi. Cała krakowska flota tramwajów będzie klimatyzowana i niskopodłogowa.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale