Quantcast
wtorek, 23 lipca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościŁazik AGH Space Systems najlepszy w Europie

Łazik AGH Space Systems najlepszy w Europie

Zespół AGH Space Systems zwyciężył w zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge 2022 odbywających się w Kielcach w miniony weekend. Kalman, bo tak nazywa się łazik z AGH, zdeklasował konkurencję w rywalizacji stacjonarnej i wygrał z przewagą 88 punktów nad drugim zespołem na podium. To pierwsze zwycięstwo drużyny z AGH w tych zawodach.


Zespół z AGH rywalizował z 18 drużynami w pięciu konkurencjach. Pierwszą z nich był Science Task, polegający na dokładnym zbadaniu terenu Mars Yard za pomocą kamer umieszczonych na pokładzie łazika, a także weryfikacji postawionych wcześniej hipotez. Z kolei w Navigation Task zawodnicy wykorzystali flagową umiejętność Kalmana – jazdę autonomiczną. Dzięki autorskiemu oprogramowaniu łazik samodzielnie pokonał cały marsjański teren i dotarł do wyznaczonych punktów. Na zakończenie pierwszego dnia zawodów Kalman podczas Probing/Collection Task pobrał próbki gleby z trzech wyznaczonych miejsc. Następnie każdą z nich umieścił w specjalnym pojemniku, a dwie z nich zważył w swoim laboratorium. Drugiego dnia zespół poprowadził prezentację na temat działalności swojego koła i odpowiedział na wymagające pytania sędziów, a Kalman wykonał swoje ostatnie zadanie. Robot z AGH bez problemu przestawił wszystkie przełączniki, zmierzył napięcie w gniazdku, podłączył wtyczkę typu ethernet oraz przyczepił magnes w wyznaczonym miejscu.

AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny działający od 2014 roku, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Budują rakiety, łaziki marsjańskie i lądowniki planetarne oraz gondole balonów stratosferycznych. Na swoim koncie mają liczne sukcesy na międzynarodowych  zawodach, w tym 2. miejsce w Spaceport America Cup, 1. miejsce w CanSat Competition, a w czerwcu br. 4. miejsce w University Rover Challenge (URC) w Utah w Stanach Zjednoczonych, jako najwyżej sklasyfikowany zespół z Europy.

European Rover Challenge to coroczne, międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, odbywające się od 2014 r. w Kielcach. Należą one do prestiżowej serii Rover Challenge, podczas której wyłaniane są najlepsze projekty łazików planetarnych na świecie. Środowisko Mars Yard w Kielcach stworzone jest z myślą o imitacji powierzchni Marsa i należy do jednych z najbardziej wymagających tego typu terenów na świecie.

inf. prasowa

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale