Quantcast
czwartek, 3 października, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościMPK SA w Krakowie i krakowska Policja zacieśniają współpracę w zakresie wykorzystania...

MPK SA w Krakowie i krakowska Policja zacieśniają współpracę w zakresie wykorzystania monitoringu w pojazdach

Krakowska Policja i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zacieśniają współpracę m.in. w zakresie wykorzystania nagrań z autobusów i tramwajów. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w poniedziałek, 19 grudnia przez Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie – inspektora Zbigniewa Nowaka oraz przedstawicieli zarządu MPK S.A. w Krakowie – Rafała Świerczyńskiego, prezesa zarządu oraz Grzegorza Dyrkacza, wiceprezesa zarządu.


– Podpisany dokument to efekt dotychczasowych doświadczeń i wypracowanych rozwiązań w zakresie współpracy krakowskiego przewoźnika z Policją. Aby poprawić i przyspieszyć wykorzystanie nagrań z tramwajów i autobusów została stworzona specjalna dedykowana platforma informatyczna, z której mogą korzystać nie tylko policjanci w Krakowie, ale również funkcjonariusze komisariatów podległych Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce – podkreślał Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Dzięki opracowanemu rozwiązaniu, każdy uprawniony policjant może niezwłocznie zamówić potrzebny monitoring, a zamówienie trafia bezpośrednio do realizacji przez pracowników MPK S.A. w Krakowie. Zinformatyzowano również proces udostępniania monitoringu, co sprawia, że potrzebne nagrania są dostępne dla Policji w krótkim czasie po zdarzeniu. W MPK SA trwają prace nad dalszym podnoszeniem efektywności współpracy w tym zakresie. Planowane jest m.in. wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego Policji bezpośredni dostęp do monitoringu w pojazdach.

– Z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym współpracujemy od lat. Naszą współpracę po raz pierwszy sformalizowaliśmy w styczniu 2015 roku. Podpisane dzisiaj porozumienie stanowi kontynuację dokumentu sprzed blisko ośmiu lat, ale zawiera nowe elementy, ułatwiające m. in. korzystanie z nagrań monitoringu przewoźnika. Będzie mniej biurokracji, co pozwoli skuteczniej prowadzić sprawy o wykroczenia i przestępstwa. Zapisaliśmy też wspólne szkolenia, akcje profilaktyczne oraz inne przedsięwzięcia służące szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w mieście – wyjaśnia insp. Zbigniew Nowak, Komendant Miejski Policji w Krakowie.

Monitoring w autobusach i tramwajach to wyjątkowo skuteczne i ważne narzędzie w obszarze zapewniania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nagrania z monitoringu są szczególnie przydatne w bieżącej pracy Policji i Straży Miejskiej. MPK SA zabezpiecza setki nagrań rocznie, które są pomocne, a niekiedy wręcz kluczowe w wielu sprawach, od prozaicznych kolizji drogowych po poważne zdarzenia natury kryminalnej. Każda kolejna zamawiana przez MPK SA partia taboru tramwajowego i autobusowego to nie tylko nowoczesny wygląd, udogodnienia dla pasażerów, ekologiczne rozwiązania techniczne, ale także wyższy poziom bezpieczeństwa i bardziej zaawansowane technicznie systemy monitoringu. Obecnie w monitoring przestrzeni pasażerskiej wyposażone są wszystkie autobusy MPK SA i ok. 80 proc. tramwajów. Tylko w tym roku od stycznia do końca listopada do MPK SA wpłynęły 852 wnioski z policji o zabezpieczenie nagrań z ponad 1700 pojazdów.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale