Quantcast
wtorek, 23 lipca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościNowy węzeł drogowy na zakopiance w Gaju już otwarty

Nowy węzeł drogowy na zakopiance w Gaju już otwarty

Jak poinformowała krakowska Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – w Gaju, wzdłuż zakopianki, oddano do użytku nowy węzeł komunikacyjny. Centralnym elementem tego projektu jest wiadukt o długości ponad 120 metrów, który łączy ulicę Widokową z Zadzielem. Ta inwestycja umożliwia szybki i bezproblemowy przejazd pomiędzy dwoma dzielnicami tej miejscowości pod Krakowem. Węzeł Gaj to tylko część większego projektu, który obejmuje również budowę bezkolizyjnych skrzyżowań w Krzyszkowicach i Myślenicach na drodze krajowej nr 7.


Poza samą konstrukcją wiaduktu, w ramach nowego węzła drogowego, dodano dodatkowe pasy na zakopiance. Dzięki temu kierowcy mogą łatwiej włączać się do ruchu i bezpiecznie zjeżdżać na ulicę Widokową i Zadziele, co ma kluczowe znaczenie w rejonie, przez który dziennie przejeżdża blisko 60 tysięcy pojazdów. Od 2015 do 2022 roku, w tym miejscu doszło do 15 wypadków drogowych, w tym ośmiu z udziałem pieszych, co skutkowało śmiercią czterech osób.

Projekt nie ogranicza się tylko do węzła, ale obejmuje również budowę 750 metrów chodnika, nowego systemu kanalizacji deszczowej oraz przebudowę istniejących sieci technicznych, w tym sieci gazowej wysokiego ciśnienia. Całkowity koszt inwestycji wynosi niemal 32 miliony złotych.

Projekt w Gaju jest jednym z sześciu przedsięwzięć mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa i komfortu podróżowania zakopianką między Krakowem, a Myślenicami. W Krzyszkowicach i Myślenicach powstają nowe bezkolizyjne skrzyżowania. W Myślenicach dodatkowo powstanie kładka dla pieszych. Inwestycje są również realizowane w Mogilanach i Głogoczowie, a w Libertowie do 2027 roku zaplanowano budowę trzech kładek w ramach przebudowy zakopianki, co będzie wiązało się z konstrukcją nowego tunelu.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale