Trendy kompetencyjne, etyka i wartości
Sesja pogłębiająca „Edukacja: regulacje i co dalej?” to wiele trafnych uwag na temat systemu edukacji. „W ocenianiu umyka nam jedna kwestia – umyka nam indywidualizacja. Coś bardzo niedobrego wydarzyło się w naszym podejściu do edukacji, w postrzeganiu jej jako zdawanie testów i egzaminów. W pełni zgadzam się z tym, że podstawa programowa jest przeładowana i myślę, że wszyscy to czujemy” – powiedziała Joanna Mucha – Wiceminister Edukacji Narodowej.
Czy etyka w życiu publicznym stanowi zagadnienie zanikające i czy jesteśmy w stanie coś z tym zrobić? Ciekawą refleksją podzieliła się Małgorzata Budyta-Budzyńska – Collegium Civitas zaznaczając: „O tym, jacy jesteśmy możemy się dopiero przekonać, gdy zostaniemy sprawdzeni, czyli w sytuacjach ekstremalnych” i właśnie te sytuacje kształtować mogą naszą osobowość, charakter i podejście do drugiego człowieka. O wartościach i ich znaczeniu w życiu publicznym wspomniała także s. Małgorzata Chmielewska, którą gościliśmy w sesji: „Etyka współdziałania w obliczu wyzwań cywilizacyjnych. Doświadczenia praktyczne”. Jej bogate doświadczenie w pomocy ludziom i działaniu na rzecz wspólnego dobra zaowocowało cennymi przemyśleniami w tym zakresie: „Celem naszego życia jest łączenie światów. Świat jest podzielony, niektórzy ludzie mieli mniej szczęścia lub dokonali złych wyborów i wypadli z głównego nurtu życia. Są to ludzie ubodzy. […]. Kluczem do przemiany świata i współpracy pomiędzy tymi, którym się powiodło, a tymi którym się nie powiodło, jest dzielenie się tym, co posiadamy” – dodała.
Interdyscyplinarne rozmowy w międzynarodowym środowisku
Dwa kongresowe dni to wyjątkowy czas licznych rozmów i wymiany doświadczeń. O ładzie międzynarodowym rozmawialiśmy drugiego dnia w ramach sesji specjalnej, w ramach której zastanawialiśmy się nad przyszłością Europy, statusem Ukrainy po, miejmy nadzieję, szybko wygranej wojnie i nowym wymiarem współpracy w Unii Europejskiej. Także pierwszego dnia nie zabrakło wartościowych rozmów o demokracji, bezpieczeństwie miast, zdrowiu psychicznym obywateli, a także kulturze.
Kultura na OEES
Open Eyes Economy Summit to także przestrzeń dla sztuki i kultury! Podczas uroczystego otwarcia Kongresu do muzyki skrzypka Michała Jelonka wystąpił Zespół Pieśni i Tańca AGH “KRAKUS”. Pierwszego dnia wydarzenia w przestrzeniach Centrum Kongresowego odbył się performance „Hot Art in ICE” poświęcony głęboko rozumianej ekologii kultury i prawu do wyrażania siebie wobec innych. Wydarzenie uświetnił także odkrywający bogactwo i różnorodność muzyki ludowej koncert „Muzyczna Fuzja Folkloru”. To wyjątkowe wydarzenie łączyło tradycyjne motywy z nowoczesnymi aranżacjami, udowadniając, jak folk ewoluuje i przenika do współczesnych gatunków muzycznych. Na scenie wystąpiły trzy zespoły: Kapela ze Wsi Warszawa, Kapela Maliszów oraz Hirundo Maris.
Tematów związanych z szeroko pojętą kulturą nie zabrakło także w samym programie. Byli z nami m.in.: Małgorzata Szumowska – reżyserka filmowa, Marta Cienkowska – Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Maciej Makselon – polonista i redaktor literacki.
OEES w liczbach
Dziewiąta edycja Open Eyes Economy Summit spotkała się z rekordową frekwencją. W wydarzeniu udział wzięło ponad 5500 osób, z czego aż 4500 zgromadziło się w ICE Kraków Congress Centre. Ta liczba świadczy o tym, jak ważnym wydarzeniem na mapie Polski jest OEES. Dzięki internetowej platformie ekonomia wartości dotarła także poza Polskę. Nie tylko zresztą liczba uczestników była w tym roku rekordowa – udało nam się zaprosić do wydarzenia 350 mówczyń i mówców z kraju i ze świata.
Każdego roku w organizację OEES-u angażują się także wolontariuszki i wolontariusze. Nie inaczej było tym razem! Wspomogło nas aż 250 młodych osób, które opiekowały się speakerami, rejestracją uczestników, oprawą medialną i wieloma innymi aspektami.
W Kongres zaangażowało się ponad 150 firm i instytucji. Dziękujemy za udział i partnerstwo w tegorocznym OEES! Pełną listę partnerów można znaleźć na naszej stronie internetowej.
W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowa edycja szczytu ekonomii wartości, na którą zapraszamy już teraz! Open Eyes Economy Summit 2025 odbędzie się 18 i 19 listopada – tradycyjnie w Krakowie. Do 6 grudnia 2024 r. trwa przedsprzedaż biletów: https://kongres.oees.pl/bilety/.
inf. prasowa