Quantcast
niedziela, 16 czerwca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościPonad milion złotych na kolejne projekty studenckie w AGH

Ponad milion złotych na kolejne projekty studenckie w AGH

  • Robot terenowy,
  • Utylizacja odpadów,
  • Doniczka dla zabieganych,
  • Mapowanie starzejącego się mózgu,
  • Mobilne laboratorium turbin wiatrowych,
  • Stanowisko do badań urządzeń wentylacyjnych,
  • Stanowisko do badań mechaniki chodu psów zdrowych oraz niepełnosprawnych,
  • Linia produkcyjna do otrzymywania materiałów konstrukcyjnych w warunkach marsjańskich,
  • Zautomatyzowany asystent wspomagający ratownicze akcje taterników.

 

To tylko wybrane pomysły studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, które w tym roku otrzymają dofinansowaniew konkursie „Grant Rektora”.

Blisko sto różnych projektów otrzyma środki na łączną kwotęw wysokości 1 192 465,00 zł.

Spośród 119 złożonych wniosków komisja konkursowa przyznała dziesięciu z nim status strategicznych i tym samym najwyższe dofinansowanie. Ponad 110 tys. zł otrzyma projekt realizowany przez Koło Naukowe AGH Solar Boat przewidujący rozwijania napędu oraz sterowania solarnej łodzi wyścigowej oraz testy konstrukcji w warunkach morskich. Jednymi z najwyżej dofinansowanych, w kwocie ponad 70 tys. zł, są również rozwiązania zaproponowane przez Koło Naukowe Eko-Energia z obszaru pozyskiwania energii z turbin wiatrowych oraz Koło Naukowe AGH Space Systems, z obszaru udoskonalania podsystemów w istniejącym już łaziku planetarnym.

Rozmach i rozpiętość tematyczna projektów podejmowanych przez nasze Koła Naukowe zadziwia coraz bardziej. Z roku na rok przybywa nam prawdziwie rewolucyjnych przedsięwziąć, z każdego właściwie obszaru. Wspieramy finansowo w AGH projekty z dziedziny odnawialnych źródeł energii, narzędzi dla medycyny czy rozwiązań ułatwiających codzienne życie. Nie mam także wątpliwości, że środki zainwestowane w rozwój naszych studentów procentują w przyszłości. Młodzi ludzi pracując w kołach naukowych zdobywają wiedzę praktyczną, tworzą nagradzane i doceniane na całym świecie rozwiązania, konstruują narzędzia wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym czy kosmicznym. Jestem przekonany, że doświadczenie wypracowane w trakcie studiów, przy realizacji złożonych i zaawansowanych projektów, przysłuży się młodym ludziom jeszcze na etapie studiów, lub zaraz po ich ukończeniu, np. podczas zakładania własnych pierwszych firm czy startupów – podkreśla Rektor AGH, prof. Jerzy Lis.

Koła Naukowe wnioskowały o rekordową kwotę w wysokości ponad 3,5 mln zł (w porównaniu do wnioskowanej kwoty ponad 1 700 000 zł w edycji 2021 r., co stanowi ponad 100% wzrostu wnioskowanych kwot).

Udzielono finansowania 97 wnioskom na łączną kwotę w wysokości 1 192 465,00 zł (w porównaniu do udzielonego finansowania w kwocie ponad 900 tys. zł w edycji 2021, co stanowi ponad 30% wzrostu udzielonego dofinansowania). W miarę możliwości finansowych Uczelni konkurs „Grant Rektora” będzie rozwijany dalej w tym roku.

Szczegółową listę nagrodzonych w tegorocznej edycji projektów można znaleźć pod adresem: https://www.dss.agh.edu.pl/aktualnosci/informacje-biezace/article/wyniki-konkursu-grant-rektora-2022/

inf. prasowa

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale