Strona głównaAktualnościRusza budowa nowej linii kolejowej z Krakowa do Gdowa

Rusza budowa nowej linii kolejowej z Krakowa do Gdowa

Małopolska zyskuje jedną z najważniejszych inwestycji transportowych ostatnich lat. Do 2030 roku ma powstać nowa linia kolejowa z Krakowa do Gdowa, która zapewni mieszkańcom szybkie połączenie ze stolicą regionu, a jednocześnie stanie się częścią szerszego projektu modernizującego komunikację na południu Polski.


Podpisana 6 marca umowa dotyczy budowy blisko 20-kilometrowego, dwutorowego odcinka między Podłężem a Gdowem. Inwestycję o wartości niemal 3,2 mld zł brutto zrealizuje konsorcjum firm Budimex S.A., Budimex Kolejnictwo S.A. oraz Ferrovial Construction (UK) Limited. Wykonawcy będą mieli na realizację zadania 46 miesięcy.

Nowa trasa ma obsługiwać zarówno ruch pasażerski, jak i towarowy. Dzięki niej przejazd z Gdowa do centrum Krakowa ma zająć około 30 minut. W ramach przedsięwzięcia, poza stacją w Gdowie, powstaną także stacja Podłęże Balachówka oraz nowe przystanki w Zagórzu koło Niepołomic i Wiatowicach. Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, m.in. dzięki przejściom podziemnym, bezkolizyjnym dojściom i windom.

„Dzisiaj podpisaliśmy umowę na linię Podłęże – Gdów o wartości 3 mld zł. Dziękuję mieszkańcom Gdowa za wytrwałość w ochronie korytarza pod inwestycje. Dzięki Waszej odpowiedzialności budujemy bez wyburzeń i zbędnych konfliktów” – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej.

„Projekt „Podłęże–Piekiełko” to inwestycja, która ma ogromne znaczenie dla rozwoju całego regionu. Nie jest to tylko budowa torów kolejowych. To impuls rozwojowy dla całej Małopolski – dla lokalnych społeczności, gospodarki, turystyki i mobilności mieszkańców. Podpisywana dziś umowa dotyczy budowy nowego odcinka linii kolejowej między Podłężem a Gdowem. To inwestycja o wartości ponad 3 miliardów złotych” – mówi Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury.

Nowa linia została zaprojektowana jako całkowicie bezkolizyjna w miejscach przecięcia z drogami. Tory mają zostać włączone do istniejącej magistrali kolejowej E30 pomiędzy przystankiem Węgrzce Wielkie a stacją Podłęże. Przewidziano budowę licznych estakad, mostów i wiaduktów, które poprowadzą trasę m.in. nad autostradą A4. Ważnym elementem inwestycji będzie także dwunawowy tunel kolejowy o długości przekraczającej 900 metrów. Stacja końcowa w Gdowie powstanie w sąsiedztwie Marszowic, a jej perony będą usytuowane pod istniejącą drogą, która zostanie odpowiednio przebudowana i skomunikowana z obiektem.

„Linia kolejowa „Podłęże–Piekiełko” to inwestycja, która ma znaczenie nie tylko dla Małopolski. Dzięki niej usprawni się także transport między Polską a Słowacją, tworząc nowe możliwości dla całego regionu. Od lat czekaliśmy na takie projekty — teraz nadrabiamy zaległości w infrastrukturze i robimy krok w stronę kolei, która stanie się naprawdę wygodnym i bezkonkurencyjnym środkiem podróży na południu kraju” – powiedział Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Na odcinku Kraków – Gdów powstaną łącznie 42 obiekty inżynieryjne, w tym mosty i wiadukty kolejowe. Najdłuższe z nich przekroczą 1300 metrów długości. Projekt zakłada również wykonanie 33 skrzyżowań bezkolizyjnych, co ma przełożyć się na większe bezpieczeństwo i płynność ruchu.

„Kontynuujemy kluczową inwestycję kolejową dla Małopolski i całego kraju. Dzięki niej podniesiemy jakość życia mieszkańcom tego regionu. Cieszę się, że nasze starania przyczynią się do społecznego, gospodarczego i turystycznego rozwoju wielu miejscowości” – mówi Piotr Wyborski, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Budowa połączenia do Gdowa jest częścią większego projektu „Podłęże-Piekiełko”, uznawanego za największą inwestycję PKP Polskich Linii Kolejowych. Obecnie roboty budowlane prowadzone są już na pięciu fragmentach tej trasy, a od grudnia 2025 roku podróżni korzystają z pierwszego oddanego odcinka Chabówka – Rabka Zaryte. Jeszcze w tym roku pociągi mają pojawić się także na trasie Nowy Sącz – Marcinkowice.

Cały projekt obejmuje modernizację i elektryfikację 75 kilometrów linii Chabówka – Nowy Sącz oraz budowę 58 kilometrów nowej trasy, która docelowo połączy Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. Po zakończeniu inwestycji najszybsze pociągi mają pokonywać trasę z Krakowa do Nowego Sącza w około godzinę, a do Zakopanego w około 90 minut.

Nowa linia do Gdowa ma być nie tylko wygodnym połączeniem dla mieszkańców, lecz także ważnym impulsem rozwojowym dla całego regionu. To inwestycja, która może na trwałe zmienić mapę komunikacyjną Małopolski.

 

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

kopalnia_wieliczka

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale