Quantcast
niedziela, 21 kwietnia, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościSzopka Krakowska z Pałacu Krzysztofory wystawiona w centrum Wieliczki

Szopka Krakowska z Pałacu Krzysztofory wystawiona w centrum Wieliczki

Od świąt Bożego Narodzenia na Trakcie Solnym w centrum Wieliczki można oglądać szopkę wykonaną przez wieliczanina Zbigniewa Grzecha, która w 2020 roku w 78. Konkursie Szopek Krakowskich zajęła III miejsce w kategorii szopek średnich.


85-letni Zbigniew Grzech z Wieliczki swoją pierwszą szopkę na konkurs wykonał w 1948 roku, mając 11 lat. W tym roku wieliczanin nie stanął na podium jak to miało miejsce w ubiegłorocznym konkursie – przypomnijmy, że w 79. edycji tego konkursu, trzecią nagrodę w kategorii Seniorów – Szopki Duże, zdobył właśnie Zbigniew Grzech z Wieliczki. Jednak tegoroczna 80. edycja również była szczęśliwa dla Wieliczanina, bowiem jego szopka oznaczona numerem 6 zdobyła wyróżnienie. Do tej pory w Konkursach Szopek Krakowskich zdobył 3 razy pierwsze miejsce, 3 razy drugie i 5 razy trzecie. Oprócz tego na jego koncie są 4 wyróżnienie oraz nagrody niższego rzędu.

Tegoroczna edycja była szczęśliwa dla Zbigniewa Grzecha z jeszcze jednego powodu. W pałacu Krzysztofory spośród setek autorów szopek, 7 osób, od lat związanych z Konkursem Szopek Krakowskim, otrzymało przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jednym z siedmiu odznaczonych szopkarzy był właśnie Wieliczanin – Zbigniew Grzech.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale