Strona głównaAktualnościTunel w Zabierzowie przebity. Obwodnica za 680 mln zł wchodzi w kolejny...

Tunel w Zabierzowie przebity. Obwodnica za 680 mln zł wchodzi w kolejny etap prac

Budowa obwodnicy Zabierzowa osiągnęła ważny punkt. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie poinformowała, że wewnątrz tunelu udało się przekopać „na wylot”. Oznacza to przejście do kolejnych robót: usunięcia reszty ziemi z obiektu oraz betonowania jego dna.


Tunel będzie jednym z najważniejszych elementów ponad 10-kilometrowej obwodnicy Zabierzowa. Nowa trasa, stanowiąca odcinek drogi krajowej nr 79, ma poprawić dojazd mieszkańców gminy Zabierzów do węzła Modlniczka, a tym samym ułatwić dostęp do obwodnicy Krakowa.

Obiekt powstaje w rejonie ul. Profesora Adama Rożańskiego, gdzie gęsta zabudowa nie pozwalała na poprowadzenie drogi nowym śladem. Tunel będzie miał 312 m długości, 24 m szerokości i 6 m wysokości. Zastosowano przy nim metodę podstropową, wykorzystywaną przy budowie obiektów położonych stosunkowo płytko.

Najpierw wykonano ściany szczelinowe przyszłego tunelu, a następnie strop. Ściany mają średnio 16 m wysokości i od 60 do 80 cm grubości, natomiast strop ma 60 cm grubości. Dopiero po przygotowaniu tej konstrukcji rozpoczęto wybieranie ziemi ze środka.

Usuwanie gruntu z wnętrza tunelu trwało 53 dni. W tym czasie ciężarówki wykonały ponad 4,1 tys. kursów i wywiozły 54 tys. m³ ziemi. Dodatkowo 51,5 tys. m³ wykopano z dojazdów do tunelu po obu jego stronach, a kolejne 24 tys. m³ znad stropu. Wydobyty materiał to glina i piasek, przy czym glina jest wykorzystywana przy budowie nasypów drogowych.

Obwodnica Zabierzowa została zaplanowana głównie po nowym śladzie, na północ od miejscowości. Trasa rozpocznie się przy węźle Modlniczka, ominie Zabierzów i Kochanów, a następnie połączy się z DK79 w Rudawie. Przez pierwsze 3,5 km droga będzie miała dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dalej przewidziano układ jednojezdniowy.

Na trasie powstaną również ronda. Pierwsze połączy ul. Szlachecką z projektowanym nowym przebiegiem drogi wojewódzkiej nr 774. Drugie umożliwi wjazd na obwodnicę z ul. Rodziny Poganów i Łąkowej w Bolechowicach. W Rudawie, gdzie obwodnica będzie się kończyć, ruch zostanie rozprowadzony na obecną DK79. Obok ronda zaplanowano stanowisko do kontroli i ważenia pojazdów.

W zachodniej części inwestycji droga przejdzie wiaduktem nad linią kolejową Kraków–Katowice. Pod obiektem zostanie pozostawiona rezerwa na dwa dodatkowe tory, które w przyszłości mają połączyć obie aglomeracje. Poza tunelem na obwodnicy powstaną cztery mosty, siedem wiaduktów oraz kładka dla pieszych przy ul. Kasztanowej w Modlniczce.

Na placu budowy wykonano już przebudowę infrastruktury energetycznej, telekomunikacyjnej oraz wodno-kanalizacyjnej. Obecnie prowadzone są prace ziemne przy nasypach, roboty brukarskie i przygotowanie konstrukcji drogi.

Warunki terenowe są wymagające. Nowa droga biegnie doliną Rudawy, gdzie poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki, a część obszaru ma charakter podmokły. Z tego powodu przed wykonaniem właściwej trasy konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Jednym z elementów tych prac są nasypy przeciążeniowe. To tymczasowe konstrukcje, które mają zagęścić grunt i pomóc w odprowadzeniu z niego wody za pomocą drenów. Ich działanie trwa zwykle od 3 do 7 miesięcy, a geodeci stale kontrolują zachowanie podłoża. Według informacji GDDKiA taki nasyp może obniżyć teren nawet o 10 cm.

Wykonawcą obwodnicy jest Budimex. Koszt zadania wynosi 680 mln zł, a zakończenie budowy zaplanowano na wakacje 2027 r. Inwestycja jest realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r., z perspektywą do 2033 r.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

kopalnia_wieliczka

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale