Quantcast
środa, 19 czerwca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaKrakówUmowa na dostawę 20 autobusów elektrycznych dla Krakowa podpisana

Umowa na dostawę 20 autobusów elektrycznych dla Krakowa podpisana

Kraków zyskał kolejne autobusy elektryczne. W poniedziałek, 4 lipca przedstawiciele MPK SA w Krakowie (Rafał Świerczyński, prezes zarządu i Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA) oraz przedstawiciel firmy Solaris Bus & Coach sp. z o.o. (Krzysztof Musiał, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południe) podpisali umowę na dostawę 20 autobusów zasilanych energią elektryczną. Dzięki temu już za rok mieszkańcy Krakowa będą nimi podróżować.

Zamówienie zostało podzielone na dwa zadania – pierwsze to dostawa 13 sztuk pojazdów standardowych o długości 12 metrów, a drugie to dostawa 7 sztuk pojazdów przegubowych.

Zamówione autobusy elektryczne będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd będzie wyposażony w możliwość ładowania przez wtyczkę oraz przez pantograf. Warto podkreślić, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną.

Nowe bezemisyjne autobusy będą kierowane na trasy w rejonie Alei Trzech Wieszczów, a więc tam, gdzie najczęściej dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

MPK SA planuje także przygotowanie kolejnych stanowisk do ładowania elektrycznych autobusów na terenie zajezdni Wola Duchacka. Nowe stacje do szybkiego ładowania baterii tych pojazdów pojawią się także na terenie miasta w rejonie pętli.

Wartość podpisanego kontraktu to w sumie ok. 70 mln zł. Warto jednak podkreślić, że zakup 20 autobusów będzie dofinasowany kwotą 41,7 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

MPK S.A. w Krakowie prowadzi obecnie jeszcze jedno postępowanie przetargowe, które obejmuje dostawę w sumie 22 autobusów elektrycznych (z opcją dostawy kolejnych sześciu pojazdów). Trwa właśnie sprawdzanie czterech ofert przesłanych przez firmy Solaris, Volvo, EvoBus Polska i Irizar.

Po dostawie elektryków z obu z tych kontraktów flota autobusów bezemisyjnych w Krakowie wzrośnie do ponad 120.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale