sobota, 27 lipca, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościWysoka porażka Wisły na koniec sezonu i komunikat klubu

Wysoka porażka Wisły na koniec sezonu i komunikat klubu

W ostatniej, 34. kolejce Fortuna 1. Ligi, Wisła Kraków podejmowała u siebie zespół Bruk-Bet Termalica Nieciecza. To starcie miało ogromne znaczenie dla Białej Gwiazdy w kontekście awansu do baraży o Ekstraklasę. Niestety, mecz zakończył się wynikiem 0:3 na niekorzyść Wisły, co sprawiło, że sezon zakończyli na 10. miejscu w tabeli.

Bruk-Bet Termalica przyjechała do Krakowa z ofensywnym nastawieniem. Zawodnicy trenera Brosza od początku meczu stosowali wysoki pressing, szybko oddając pierwszy celny strzał na bramkę. Z czasem wydawało się, że Wisła przejmuje kontrolę nad meczem, jednak w 25. minucie sędzia główny po konsultacji z VAR ukarał Marca Carbó czerwoną kartką.. Kolejnym pechowym zdarzeniem była kontuzja Davida Juncà w 35. minucie, która wymagała interwencji medycznej i opuszczenia boiska na noszach. Mimo to, końcówka pierwszej połowy była pełna ofensywnych akcji z obu stron, ale żaden gol nie padł.

Druga połowa rozpoczęła się zmianami taktycznymi w zespole Wisły. Igor Sapała zastąpił Szymona Sobczaka w środku pola. Zawodnicy Wisły wyszli na drugą połowę z determinacją, aby zdobyć bramki potrzebne do walki o baraże. Pomimo ich zaangażowania, to Termalica pierwsza zdobyła gola. W 53. minucie po strzale w słupek, Maciej Wolski dobił piłkę, której Chichkan nie zdołał obronić, ustalając wynik na 0:1. Wisła próbowała wyrównać, ale to goście kontrolowali grę. W 73. minucie Wolski ponownie trafił do bramki, zwiększając prowadzenie na 0:2. W 89. minucie Jakub Wróbel ustalił wynik na 0:3, pieczętując porażkę Wisły.

Klub po tym meczu, na koniec sezonu wydał oświadczenie:

Celem nadrzędnym i kluczowym postawionym przed drużyną w sezonie 2023/2024 był awans do Ekstraklasy. Zespół Wisły Kraków uplasował się poza strefą barażową i stracił szansę na walkę o najwyższą klasę rozgrywkową w Polsce.

Miejsce, które zajęła drużyna Białej Gwiazdy w tabeli ligowej, znajduje się zdecydowanie poniżej zakładanych oczekiwań sportowych. Od dłuższego czasu kompleksowej analizie poddane zostały również wszystkie aspekty funkcjonowania klubu zarówno te historyczne, jak i bieżące, które bez względu na poziom rozgrywkowy wymagają kolejnych reform.

Mijający sezon miał złożony charakter. Po raz pierwszy raz od 21 lat wygraliśmy Puchar Polski na PGE Narodowym, co umożliwi klubowi udział w eliminacjach Ligi Europy.

Założenia finansowe na kolejną edycję były budowane dwutorowo – w przypadku awansu do Ekstraklasy i jego braku. Oznacza to, że funkcjonowanie Wisły Kraków nie jest zagrożone, natomiast budżet klubu wymaga ponownego dostosowania do pierwszoligowych warunków. Wpływy z tytułu wywalczonego FORTUNA Pucharu Polski oraz eliminacji do Ligi Europy/Ligi Konferencji przeznaczone zostaną na bieżącą działalność. O dalszych krokach będziemy informować w następnych tygodniach.

Do końca czerwca klub przedstawi strategię funkcjonowania organizacji w perspektywie 3 lat, obejmującą wszystkie poziomy rozgrywkowe.