Quantcast
czwartek, 3 października, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościCząstka Higgsa, Internet i miecze świetlne - otwarte spotkanie z naukowczynią z...

Cząstka Higgsa, Internet i miecze świetlne – otwarte spotkanie z naukowczynią z AGH pracującą w CERN

Naukowcy i studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczestniczą w badaniach prowadzonych we wszystkich czterech dużych eksperymentach na Wielkim Zderzaczu Hadronów (ang. LHC, Large Hadron Collider): ALICE, ATLAS, LHCb i CMS/TOTEM. Najbliższe spotkanie w ramach cyklu „AGH NAUKA spotkania” będzie okazją, aby poznać wkład krakowskich uczonych w badania prowadzone w CERN, w największym laboratorium fizyki wysokich energii w Europie oraz dowiedzieć się, w jaki sposób dokonane tam odkrycia przekładają się na codzienne życie.


Gościem spotkania będzie prof. Iwona Grabowska-Bołd, która od kilkunastu lat jest członkinią eksperymentu ATLAS.  Zapraszamy 19 stycznia, o godz. 18.00, do bud. U-2 (ul. Reymonta 7).
W wydarzeniu będzie można wziąć udział również online za pośrednictwem kanału YouTube AGH.

Program wydarzenia:

18.00–19.00 – rozmowa z prof. Iwoną Grabowską-Bołd

19.00–19.30 – pytania od publiczności

W trakcie spotkania naukowczyni wyjaśni m.in. misję CERN-u oraz przybliży przebieg zbierania danych na LHC i ich analizę. Prof. I. Grabowska-Bołd przedstawi także rolę superkomputerów z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w analizie danych zebranych w CERN.

Dodatkowo w trakcie spotkania profesor odpowie na pytania dotyczące wyzwań stojących przed fizykami cząstek, a w szczególności jak wygląda przygotowanie publikacji naukowej liczącej ok. 3000 autorów.

Spotkania są otwarte dla publiczności oraz bezpłatne. Do udziału w nich serdecznie zapraszamy mieszańców Krakowa, sympatyków nauki oraz poszukiwaczy odpowiedzi na nurtujące pytania. Wydarzenie odbywa się przez cały rok akademicki w sali audytoryjnej Centrum Dydaktyki AGH (ul. Reymonta 7), w godz. 18.00-19.30. W spotkaniach można wziąć również udział wirtualnie za pośrednictwem kanału YouTube AGH (link do transmisji: https://youtu.be/hO3Xyc2EvU0 . Aktualne informacje na temat spotkań oraz nagranie poprzednich wykładów można znaleźć na stronie spotkania.agh.edu.pl.

***

Prof. Iwona Grabowska-Bołd jest pracownikiem Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Pracę doktorską obroniła z eksperymentalnej fizyki cząstek, analizując dane ze zderzeń elektron–proton zarejestrowane w detektorze ZEUS w Hamburgu. Odbyła staż podoktorski w laboratorium CERN – najpierw na stanowisku research fellow, a następnie jako project scientist na Uniwersytecie Kalifornijskim, Irvine. Od roku 2005 jest członkiem eksperymentu ATLAS na LHC. W swoich badaniach zajmuje się badaniem zderzeń ciężkich jonów w detektorze ATLAS. Ponadto ma wiodący wkład  w rozwój systemu trygera eksperymentu. Od roku 2015 reprezentuje AGH i Uniwersytet Jagielloński w Radzie Współpracy ATLAS. W eksperymencie pełniła funkcję koordynatora grupy fizyki ciężkich jonów. Obecnie jest członkiem zarządu Współpracy ATLAS. Jest współautorką przeszło 1000 publikacji naukowych. Kieruje licznymi projektami badawczymi

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale