Quantcast
sobota, 7 grudnia, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościOgłaszamy wyniki piątej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Ogłaszamy wyniki piątej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO

34 twórców i twórczyń zostało laureatami i laureatkami tegorocznej Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO – konkursu realizowanego już po raz piąty przez KBF ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się m.in. tomik wierszy z ostatnich lat życia Adama Zagajewskiego, kolejny zeszyt nagradzanego komiksu Aleksandry Herzyk czy biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

– W dotychczasowych edycjach Nagrody KMLU wyróżniliśmy ponad 200 znakomitych inicjatyw wydawniczych popularyzujących dziedzictwo Krakowa i współtworzących literacką współczesność miasta, bo Kraków żyje literaturą i opowiada siebie ciągle na nowo – mówi Urszula Chwalba, kuratorka literacka KMLU i przewodnicząca Komisji Konkursowej Nagrody.

W tym roku o nagrodę ubiegało się 57 kandydatów i kandydatek – pisarzy/pisarek, tłumaczy/tłumaczek, redaktorów/redaktorek i ilustratorów/ilustratorek – reprezentowanych przez 23 wydawnictwa z całej Polski. Niezwykle imponująca była różnorodność zgłoszonych projektów: od poezji i prozy, poprzez dramat, komiks, esej, szkice o sztuce czy literaturę eksperymentalną, aż po książki dla dzieci i młodzieży.

– Naszym celem jako miejskiej instytucji kultury jest wspieranie i bycie blisko tego, co w Krakowie najcenniejsze. Miasto Literatury UNESCO to wyjątkowy ekosystem współtworzony przez rozmaite osoby, branże i instytucje: od pisarzy i tłumaczy, poprzez wydawnictwa, kameralne księgarnie, antykwariaty, drukarnie, aż po biblioteki. Założeniem Nagrody KMLU, której jesteśmy realizatorem, jest wzmacnianie i pielęgnowanie tego wyjątkowego i cennego zasobu kreatywnego miasta – opowiada Marcin Dyrcz, sekretarz Nagrody KMLU.

W piątej edycji Nagrody KMLU wyróżniono wiele gatunków i form literackich: powieści, zbiory opowiadań, eseje, komiksy, reportaże literackie, biografie czy książki dla dzieci i młodzieży. Komisja konkursowa doceniła też tematykę przedstawionych projektów, w tym roku poświęconych m.in. zapomnianym krakowiankom, ale i kobietom, które podbiły polski rynek muzyki pop w latach 90. XX wieku!

Miłośników poezji bez wątpienia ucieszy wydanie ostatnich wierszy zmarłego w 2021 roku Adama Zagajewskiego (z posłowiem prof. Anny Czabanowskiej-Wróbel) albo tłumaczenie kolejnego zbioru utworów Louise Glück – amerykańskiej poetki i eseistki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla (2020). Obie publikacje przygotowuje krakowskie Wydawnictwo a5.

Laureatami i laureatkami Nagrody KMLU 2024 są również doświadczeni tłumacze, a wśród nich m.in. Oskar Hedemann, który dla krakowskiego Wydawnictwa Karakter przygotowuje przekład książki Achille’a Mbembego – kameruńskiego intelektualisty zaliczanego do najważniejszych żyjących filozofów politycznych – czy Katarzyna Sarek przybliżająca polskiemu czytelnikowi twórczość jednej z najbardziej rozpoznawalnych i nagradzanych chińskich pisarek Can Xue.

Wśród zgłoszeń pojawiły się liczne projekty powiązane z naszym miastem nie tylko poprzez osoby twórców, którzy tu mieszkają i pracują, lecz także bezpośrednio inspirujące się Krakowem w snuciu literackich opowieści.

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale