Quantcast
piątek, 26 kwietnia, 2024

O NAS  |  REKLAMA  |  KONTAKT

Strona głównaAktualnościW AGH przebadano pączki pod mikroskopem, tomografem i rezonansem

W AGH przebadano pączki pod mikroskopem, tomografem i rezonansem

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie działa łącznie ponad 800 laboratoriów. Na 16 wydziałach oraz w jednostkach pozawydziałowych naukowcy pracują na co dzień z unikatową, często w skali kraju czy Europy, aparaturą.


Z okazji Tłustego Czwartku pracownicy i studenci AGH wykorzystując zaplecze laboratoryjne AGH zbadali pączki. Do analizy wykorzystano między innymi  mikroskopy, tomografy, rozdrabniarki czy skaning laserowy. Efekty zdjęciowe niecodziennych badań i analizy struktury pączków dostępne są pod adresem: https://photos.app.goo.gl/yoVnbUau85FLUT3a6

Laboratoria AGH służą do badań środowiskowych, analizy fizycznej, chemicznej czy do analiz i pomiarów parametrów mikrostruktur. Za pomocą sprzętu zgromadzonego
w uczelni studenci badają zmiany materiałów w skali nano oraz sprawdzają zachowanie materiałów pod wpływem działania różnego obciążenia.

Laboratoria pozwalają wykonywać badania na zlecenie przemysłu, branży energetycznej, motoryzacyjnej czy lotnictwa. Pracowniami, które wykonują badania unikatowe w skali kraju są miedzy innymi:

  • Międzynarodowe Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej działające przy Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. W tej jednostce znajduje się jeden z najpotężniejszych na świecie mikroskopów elektronowych analitycznych Titan Cubed. Urządzenie to służy do mikroanalizy w skali atomowej, a w tym roku wyjątkowo już po raz drugi dostęp do tej pracowni można było wylicytować na aukcji WOŚP.
  • Innymi unikatowymi laboratoriami jest komora bezechowa AGH, zlokalizowana na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki w Laboratorium Akustyki Technicznej, w której poziom ciśnienia akustycznego tła, mierzonego w komorze w ciągu dnia  wynosi około 1,5 decybela (dBA), zaś w porze nocnej spada nawet poniżej 0 dBA.
  • Badania na rzecz nauki, szczególnie w  zakresie sieci komputerowych, dużych mocy obliczeniowych oraz innych usług informatycznych świadczy Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, w którym pracuje na co dzień Athena – najszybszy aktualnie superkomputer w Polsce.
  • Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii, które prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe w zakresie nowoczesnej inżynierii, fizyki
    i chemii materiałów, nanodiagnostyki materiałowej i nanotechnologii. W Centrum działa sześć linii badawczych i cztery zespoły badawcze, które prowadzą badania podstawowe i aplikacyjne nad materiałami metalicznymi, półprzewodnikowymi, magnetycznymi, polimerowymi oraz ich kompozytami i nanostrukturami.
    W szczególności rozwijane są badania metodami mikroskopii elektronowej.
  • Centrum Energetyki – to jednostka badawczo-naukowa ukierunkowana na rozwój technologii energetycznych, w którym rozwijane są m.in. energetyka konwencjonalna, paliwa i sorbenty, energetyka odnawialna: wiatrowa, wodna, wodorowa, fotowoltaika, biomasa i biogaz, paliwa z odpadów, a także sieci elektroenergetyczne.

Zaplecze laboratoryjne AGH w Krakowie rozwija się także dzięki ścisłej współpracy
z przemysłem i firmami, które wyposażają pracownie w specjalistyczny sprzęt. Przykładami laboratoriów, które powstały dzięki współpracy z przemysłem są:

  • Laboratorium Pierwiastków Krytycznych na Wydziale Geologii, Geofizyki
    i  Ochrony Środowiska w ramach współpracy z firmą KGHM Polska Miedź SA. Głównym kierunkiem badań pracowni jest oznaczanie zawartości pierwiastków krytycznych, to znaczy narażonych na ryzyko przerwania ich dostaw, których deficyt miałby negatywne skutki ekonomiczne dla gospodarki.
  • Laboratorium Jakości Energii Elektrycznej będące wspólną inicjatywą uczelni oraz TAURON Dystrybucja. Pracownia wyposażona jest w aparaturę pomiarową niezbędną do przeprowadzania badań i certyfikacji analizatorów jakości energii elektrycznej.

Niecodzienne badania pączka zostały wykonane miedzy innymi w: Laboratorium Mikro
i Nano Tomografii (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej), Laboratorium Geochemii Organicznej i Badań Środowiskowych (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska), Laboratorium Badań Strukturalnych i Właściwości Mechanicznych (Wydział Metali Nieżelaznych), Laboratorium Tomografii Komputerowej (Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami), Laboratorium Analizy Biomarkerów (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji).

spot_img

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Z Krakowa

Okolice

Na sygnale